گروه علوم ورزشی

معرفی گروه

تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه­ های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند یافته و اثر و نقش آن در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است و در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار می­باشد. دامنه فعالیت و کارآئی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را، از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر می­گیرد. تربیت بدنی ماهیتی میان رشته­ ای دارد که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می­کند. این رشته از یک سو مشتمل بر یکسری رشته ­های پایه­ ی پزشکی می­باشد تا جایی که فارغ التحصیل آن تا حد یک پزشکیار با جسم انسان آشنا می­ شود و از سوی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجوی این رشته با تنش و واکنش انسان­ها آشنا شود و بتواند به عنوان یک مربی با ورزشکاران یا دانش­ آموزان به درستی برخورد کند، و بالاخره یک بعد این رشته شامل علوم ورزشی می ­شود یعنی دانشجو، علوم ورزشی را به صورت علمی و عملی آموزش می­ بیند تا بتواند در رشته­ های مختلف ورزشی مهارت داشته باشد و همچنین توانایی تحقیق در علوم ورزشی را به دست بیاورد. علاوه بر این تربیت بدنی و ورزش بعنوان یک عامل پیش گیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که عامل پیشگیرنده بروز برخی از ناراحتی­ها و عوارض جسمی و روحی بوده و از پیشروی پاره ای از بیماریها مانند امراض قند و نارسائی های قبلی- عروقی جلوگیری بعمل می اورد.

تاریخچه

گروه علوم ورزشی در سال 1387در دانشکده ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با پذیرش 30 دانشجو آغاز به کار کرد. در حال حاضر، گروه عاوم ورزشی با شش استادیار، یک مربی و یک مربی شاغل به تحصیل در مقطع دکتری مشغول به فعالیت­های آموزشی و پژوهشی می­باشد.

چشم انداز

كساني كه دوره كارشناسي علوم ورزشي را به پايان مي­ رسانند مي­توانند علاوه بر تدريس دروس تربيت بدني در مدارس و مراكز آموزشي بكار كارشناسي تربيت بدني در سازمان­هاي دولتي، فدراسيون­هاي ورزشي و نهادهاي انقلابي و همچنين خدمت در مراكز ورزشي و درماني جانبازان و معلولين بپردازند.امکان ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی تا مقطع دکتری در گرایش­های مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی و آسیب شناسی ورزشی وجود دارد و گروه علوم ورزشی دانشگاه نیز درصدد اخذ مجوز دوره کارشناسی ارشد(دردوگرایش مدیریت ورزشی وفیزیولوژی ورزشی درآینده ای نزدیک و سایرگرایش ها متعاقبا ) می­باشد.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده ادبیات وعلوم انسانی - گروه علوم ورزشی

تلفن: 03431312068

کدپستی: 7718897111
فکس: 03431312068