گروه علوم قرآن و حدیث

معرفی گروه

یکی از زیرشاخه های علوم انسانی و اسلامی دانش علوم قرآن و حدیث است. دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته  درحال حاضر در این دانشگاه دایر است و چندین دوره فارغ التحصیل داشته است، شامل دروس تخصصی و پایه است. دروس تخصصی این رشته محدود به تمامی دانشهای مرتبط با قرآن و حدیث از قبیل تفسیر قرآن، علوم قرآنی، تاریخ قرآن، تاریخ تفسیر، علوم حدیث، تاریخ حدیث، فقه الحدیث و ... می باشد. دروس پایه هم تعدادی از واحدهای درسی  از سایر علوم اسلامی هستند  که در موضوع و روش و غایت با دانش علوم قرآنی اشتراکات و زمینه های بده  بستان علمی دارند. دروسی چون منطق، کلام اسلامی، مبادی فقه ، کلیات فقه ومبانی حقوق اسلامی ، صرف و نحو کاربردی و ... که پایه و توان علمی دانشجویان را برای درک بهتر  روابط علوم اسلامی با یکدیگر و اطلاع از دیدگاهها و نگرشهای مختلف علمی به مباحث ومسایل قرآنی و حدیثی  بالا می برد.
از سال 1395 که برنامه درسی گروه  در دوره کارشناسی تغییر یافته است گروه درصدد است که دانشجویان را با حوزه مطالعات جدید مرتبط با قرآن و حدیث از قبیل معناشناسی، کارگاه ترجمه، تحلیل متون تخصصی، زیباشناسی قرآن و غیره آشنا کند تا دانشجویان دیدگاه و نگرش علمی و آکادمیک به موضوعات تخصصی پیدا کنند و توانمندی علمی شان در برابر پرسشهای امروزی بالا رود.

تاریخچه

 گروه علوم قرآن و حدیث  دانشگاه ولی‌عصر(عج) در سال 1388 شمسی با عنوان رشته علو م قرآن و حدیث شکل گرفت . از سال 1392 اولین دوره کارشناسی ارشد همین رشته هم راه اندازی شد. در سال1395 بنا بر برنامه تجمیع و همسان سازی رشته علوم قرآن و حدیث در کل کشور ، گروه  از میان چهار حوزه پیشنهادی ، حوزه مطالعات قرآن (Quranic Studies) را انتخاب کرد لذا برنامه درسی دانشجویان کارشناسی این رشته از سال 95  مطابق با این حوزه  انتخاب شده تغییر و برنامه ریزی شده است. 

چشم انداز

گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با بهره ­­گیری ازاعضای هیأت علمی کوشا و متعهد و مجرب در امر آموزش،پژوهش وپرورش دانشجویان خلاق وکارآمد، تمام تلاش خود را به کار می گیرد که دید و نگرش علمی و آکادمیک در دانشجویان و علاقه مندان به این رشته ایجاد کند و با کشف مسایل مهم و نیازهای جامعه  موضوعاتی را برای پژوهش و تحقیق خود و دانشجویان ارشد در نظر گیرد که کمتر بدانها پرداخته شده  است.  افزون بر این، بنا بر تحولات چشم گیر دنیای علم و ارتباطات امروز گروه تلاش دارد تا دیدگاه دین و منابع دینی چون قرآن و حدیث درباره  مسایل نوظهور و تحولات علمی معاصر به نحو روشن و علمی و استدلالی بیان شود. 

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده ادبیات و علوم انسانی –  گروه علوم قرآن و حدیث
تلفن: 31312330-034
کدپستی:7718897111
فکس: 31312336-034